KAUGJUHITAVATE KAAMERATE PTZ KASUTAMISEST

Submitted by haldur on Sat, 11/02/2019 - 23:39

PTZ ( pan -üle liikuma, tilt - kallutama, zoom - suumima)  kaamerate eekäijad ilmusid turule juba ca 20 aastat tagasi. Tehnoloogia on pidevalt arenenud. Veel suhteliselt hiljaaegu peeti kaugjuhitavaid PTZ kaameraid madalakvaliteedlisteks  ja professionaalidele mittesobivateks. Kasutust leidsid nad eelkõige valvesüsteemides. Tänu vastava tehnika kiirele arengule on olukord mõnevõrra paranenud.

Sellegipoolest leiavad PTZ kaamerad hetkel rohkem kasutamist valvesüsteemides, konverentside ja loengute ülekannetel,  jumalateenistuste aga ka spordiülekannete juures, kus pildi kvaliteedi ja loovuse osa on väheolulisem võrreldes sisuga.

Tegelikult samasse ooperisse kuuluvad ka tõsielusarjad, kus kasutatakse neid ohtralt ja suur osa neist on varjatud, et mitte inimesi häirida ja „huvitavamaid võtteid saada“.

TV stuudiotesse, kus toimuvad päevast päeva sarnased salvestused, näiteks uudistesaated, intervjueerimine, kokandussaated jms hakatakse tasapisi paigaldama ka eelprogrammeeritavaid robotkaameraid, aga need süsteemid pole veel paljudele produktsioonifirmadele taskukohased.

PTZ kaamera kasutamise eelised:

  1. Piiratud eelarve korral  võimaldab tõenäoliselt mõningast rahalist kokkuhoidu (igale kaamerale pole vaja kaamerameest) või kasutada suuremat hulka kaameraid.
  2. PTZ kaameraid saab kasutada kitsamates kohtades, kus kaameramehel on raske seista või ta jääb pealtvaatajatele ette või teise kaamera kaadrisse
  3. Võimaldab salvestada võttenurkadest, mida tavalise statiivi pealt pole võimalik.
  4. Kaamerad ise kompaktsemad, aga ka odavamad kui poolprofi- või profikaamerad.

 

PTZ kaamera kasutamise puudused:

  1. Pildi kvaliteet (ja muud olulised parameetrid) on kehvemad kui poolprofi- või profikaameratel
  2. Kuna üks inimene juhib reeglina mitut kaamerat, siis ei suuda ta kunagi võistelda pildi vaheldusrikkusega võrreldes kaameramehe juhitud ja  rezisööri poolt juhendatud ja valitud erinevate vaatenurkade- ja võtteplaanidega. Lõivu makstakse loovusele.
  3. Video on tavaliselt staatiline, kus heal juhul tehakse kergemaid kadreerimise korrektsioone.
  4. Enamikul PTZ kaameratel puudub liikumise täpsus ja sujuvus, mida vajatakse „eetris“ liikumiseks. Seetõttu kasutatakse tavaliselt staatilisi pilte.

Kokkuvõtteks

PTZ kaamerate arendusega tegeletakse pidevalt. Kui PTZ kaameraid  integreerida juhtimissüsteemidega, mis toetavad mitte ainult juhtkangi liigutamist, vaid ka nimelisi ja salvestatud eelseadeid, liikumise eelseadeid, dünaamilist ja programmeeritavat automaatsuumi ning muid keerukaid funktsioone, suudavad PTZ-kaamerad toimida sama hästi kui paljud inimoperaatorid. Ei oska ennustada, kas nn robotkaamerad tõrjuvad kunagi klassikalised kaameramehed võtteplatsilt välja. Tõenäoliselt.

Mõned videosalvestuse ja otseülekannete teenuste pakkujad Eestis kasutavad täielikult või osaliselt PTZ kaameraid. Paraku pole juhust olnud mõnda selliselt salvestatud enam-vähem normaalset salvestust näha.

Kui selle teemaga tegeleb näiteks kontserdi ajal üks inimene ja kasutusel on 3 sellist kaamerat, siis on tõenäoliselt näha hulgaliselt seisvaid kaamerapildiga kaadreid, sest üksinda on raske normaalselt juhtida isegi kahte erinevat ptz kaamerat samal ajal sobivat pilti „eetrisse laskmiseks“ valides.

Aga eks asjad arenevad.